Filozófia
Meritokrácia a mindennapjainkban
Néhányan talán úgy vélik, az itteni koncepció, különösen a pontrendszer, teljesen elüt a manapság bevett gyakorlatoktól, de most gyorsan rávilágítok, hogy ez…
Egyes dolgok sosem változnak
Bársony István vadász, író, újságíró gondolatai az 1894-ben megjelent Erdőn-mezőn című könyvéből. „Nehéz megélni mai napság. A kenyér meg a szenvedélyek…
Politikai pecsenyesütögetés az iskolában
Valójában a közpénzből fenntartott iskolákban semmilyen ideológiának nincs helye. Se liberálisnak, se konzervatívnak. Ezeknek ugyanis egyetlen célja van, az…
Agyfeltöltés
A cím alapján elsőre úgy hangozhat, mintha az agyunkat töltenénk meg mondjuk, teszem azt, tudással, de nem. Magát az agyat, pontosabban annak tartalmát töltjük…
Orwell rámutat
Nézzünk egy észrevételt George Orwelltől, aki eléggé megelőzte a korát sok tekintetben. "Elképzelni kétségtelenül lehetséges egy olyan társadalmat, amelyben a…
Földhözragadtság
Ugyan nem nagyon gyakran, de sajnos így is éppen elégszer futunk bele olyan személyekbe, akik megrökönyödve vagy lenéző mosollyal tekintenek az…
Felvilágosítás a meritokrácia kérdésében
Egyik facebook látogatónk másfél éve, feltehetően a kérdésben való elmélyülés nélkül, orwelli világnak vélte a meritokratikus koncepciót. Ennek okán…
Kína mint meritokrácia? Na ne már!
Ez az angol nyelvű videó szépen megmutatja azt, hogy Kínában éppen hogyan sajátítják ki a meritokrácia fogalmát maguknak. Már a cikk leírásában is idézőjelbe…
Platón és a meritokrácia
Platón a valaha élt legnagyobb filozófusok egyike, ha nem a legnagyobb. Korát messze meghaladó módon gondolkodott nagyon sok dologról úgy, ahogy előtte senki.
Miért problémás a nepotizmus?
A társadalom egy része meglepően engedékeny a nepotizmussal szemben, az emberek alkalmasint könnyen átveszik a nepotisták vélekedését, miszerint: “De hát a…