Kriptovaluta itt, kriptovaluta ott
2018-05-15

Essen néhány szó a kriptovalutákról. (Bitcoin, Ethereum stb)

Habár pl. a Bitcoin több, mint tíz éve van jelen, sokan úgy tekintenek ezekre, mint valami múló náthára ilyeneket állítván, hogy nincs mögötte semmi a valós valutákkal szemben. Ez vicces vélemény annak fényében, hogy a világon fellelhető valamennyi kibocsátott pénz 95 százaléka VIRTUÁLIS, tehát nem létező bankjegyekről beszélünk, és mögöttük nincs se munka, se szolgáltatás, se aranyfedezet. Ez utóbbi az 1920-as évekig kötelező volt, de aztán a bankárok rájöttek, hogy ez csak hátráltatja őket a harácsolásban és tettek róla, hogy ne legyen kötelező. És hogy mi van a "valódi" pénz mögött? Hát kéremszépen, bazi nagy államkölcsönök, amelyek a kölcsönadás pillanatában válnak "valós" pénzzé a kamat révén. A Fiat Money kifejezés is erre ill. a hasonló műveletekre jött létre. Fiat latinul azt jelenti, hogy "legyen".

Bizonyára gondolkodtál már azon, hogy a jó életbe lehet közel 300 trillió dollár adósság a világon és hogy kiknek is tartoznak az országok. A válasz a kamatban rejlik és kb 300 dinasztiának tartozik az egész világ. Ugye milyen "csodás, közérdekű" dolog ez?

És akkor erre jött a Bitcoin, az ún. decentralizált digitális valuta, mely központi bank vagy ügyintézők nélkül működik. És milyen jól. Kitalálója Satoshi Nakamoto, aki 2009-ben adta közre a nyílt forráskódú szoftvert. 2017-ben már közel 6 millió ember használt valamilyen kriptovalutát, többségük Bitcoint. Már 2015-ben 100000 volt azon cégek száma, amelyek elfogadták a Bitcoint fizetőeszközként. Ma már a Microsoft is elfogadja, pedig Bill Gates nemrég elég gyalázkodóan nyilatkozott a kriptovalutákról. Egyszerűen arról van szó, hogy ez egy megállíthatatlan folyamat.

Bitcoin

A kriptovaluták egységei ún. bányászat révén születnek. A bányászat nem más, mint a számítógépeken való prímszám-keresés. Ha a gép talál az adott kriptovaluta úgynevezett blokkláncában (angolul: blockchain) egy még nem szereplő prímszámot, azzal létrejön egy új "kriptopénzérme" a megtaláló részére és az bejegyzésre kerül a hekkelhetetlen blokklánc-adatbázisba. Ez a folyamat természetesen egyre lassabb ill. idő- és számításigényesebb, és ma már csillagászati nagyságrendekben kell számértékeket vizsgálgatni hozzá. Leleményes felhasználók rájöttek, hogy ehhez az egymást követő számítások gyors elvégzésére való processzorok (CPU - Central Processing Unit) helyett sokszorosan gyorsabb a modern videókártyák eleve termérdek párhuzamos számítás elvégzésére kialakított GPU-it (Graphics Processing Unit) bevetni. Az ötlet folyományaként elkezdték felvásárolni az összes létező nagyteljesítményű videókártyát a videójátékosok orra elől, így a keletkező piaci hiány+kereslet rendesen feltornázta ezen berendezések árait.

Ezek után merje valaki azt állítani, hogy nincs mögötte semmi.

Magyar Angol Német Olasz Orosz Spanyol Francia Kínai Lengyel Román
Rovatok....
MMT