Érdemrendszer a gyakorlatban
2016-09-06

És akkor most beszéljünk kicsit a felvetett érdemrendszerről, hogy mégis kik, mi alapján és hogyan fogják ezt eldönteni. Valamint hogy van az egész nyilvántartva és hogy zajlik technikailag egy szavazás.

Az, hogy az adott pillanatban mi számít a meritokrata állam irányába felmutatható érdemnek, pontosan UGYANÚGY lesz eldöntve, mint bármi egyéb társadalmat ill. gazdaságot érintő vagy ehhez hasonló kaliberű kérdés.

A megválasztott Országos Delegátus összeállítja az érdemrendszerre (vagy bármi másra) tett javaslatait. Ugyebár az Országos Delegátus ugyanezzel a rendszerrel lett megválasztva, vagyis a 3 politikanézet és a férfiak és nők egyenlő megoszlása teljesen kiegyenlített alaphelyzetet eredményez. Ez biztosítja egyrészt az elfogulatlanságot, másrészt a minél árnyaltabb véleményforrást.

Fontos leszögezni, hogy léteznek alapvető emberi értékek és léteznek a meritokrata társadalom közérdekű céljai. Ezek ötvözetéből kell, hogy kikerüljön minden delegátus által megfogalmazott és a választókhoz továbbított kérdés. 150 tanult, érdemes férfiről és 150 tanult, érdemes nőről beszélünk. Valószínűleg képesek lesznek megbirkózni a feladatattal.

Miután megegyeztek abban, hogy mi legyen a kérdés (jelen esetben mivel lehet érdempontokat szerezni vagy éppen veszteni), szavazásra bocsátják.

Ebben a rendszerben az a nagyon újszerű, és megkerülhetetlenül igazságos, hogy nem a delegátus dönt, hanem a lakosságnak az a része, amely az adott időpillanatban szavazóképes. A delegátus azért van, hogy az ő idejük menjen el a kérdések megvitatásával. Ez néha elég időigényes lehet.

Átlagos állampolgárunk a kis kézi készülékén futó applikáció segítségével mindig nyomon tudja követni (ha akarja), hogy éppen miről megy az országos szavazás. A helyi szavazások is éppen ugyanilyen formában zajlanának.

A gyakorlatban… hirtelen felugrik a delegátus megszavazandó kérdése és a készülék kijelzi, hogy állampolgárunk szavazhat-e erről vagy sem és hogy mikor jár le a szavazási lehetőség. Az is folyamatosan nyomon követhető, hogy áll éppen a szavazás állása. Ha például nincs az írás/olvasás képességedről bizonyítványod (ami a központi adatbázisban nyilván van tartva), akkor az adott kérdés fel sem ugrik, hiszen amúgy sem tudnád elolvasni, mi van odaírva. Azt azért itt hozzá kell tennünk, hogy ez csak egy átmeneti időszakra vonatkozna, ugyanis a meritokrata állam elsődleges célja, hogy SENKI ne legyen írástudatlan. Sőt… jobb lenne, ha minél több tanult ember éldegélne az országban, hogy minél nehezebb legyen egy önjelölt autokrata dolga, ha egyeduralomra akarna törni.

A szavazásra bocsátott kérdések feltételét mindig a delegátus határozza meg. Tehát az “A” kérdéshez mondjuk elég ha nem alapjövedelemből élsz, a “B” kérdéshez pedig mondjuk általános egyetemi végzettség vagy éppen szakirányú végzettség kell. Az applikáció mindig jelzi, hogy mihez van jogosultságod.

A Személyi Elektronikus Döntéshozás (SZED) a lehető legigazságosabb, legarányosabb, legolcsóbb és legkevésbé befolyásolható rendszer, amit valaha kitaláltak a választások és a törvényhozás lebonyolítására.

Életed során érdempontokat gyűjthetsz vagy éppen veszíthetsz. Ez utóbbiak pl. szabálysértések vagy éppen bűncselekmények büntetéseképpen léphetnek érvénybe. Az érdemszerzés egyik leggyakoribb lehetősége a társadalmi munka vagy éppen a szavazásban való részvétel. Mindez arra ösztönzi az embereket, hogy végre felelős állampolgárként éljék az életüket. Az érdempontok változásának érvényesítése önkormányzati hatáskörbe tartozna.

A demokrácia választási rendszere képtelen hozni azt, amit ez a modern rendszer nyújtani tud. Semmilyen szempontból nem veheti fel vele a versenyt. Nem véletlen az, hogy a politikusok zöme oldaltól függetlenül ferde szemmel fog majd nézni erre az ötletre. Megszűnne ugyanis a lehetőség a kiskapukra, a milliárdosokkal való összejátszásra, a zavarosban való halászgatásra.

Ha ez a rendszer zavartalanul működik, akkor megszűnik a demagógia fogalma, nem lehet senkit megvesztegetni, nem lehet lobbizni, nem lehet hiányzó képviselők helyett szavazni, nem lehet tömegeket befolyásolni.

A gombnyomogatáshoz NEM ELÉG CSAK ÁLLAMPOLGÁRNAK LENNI, hanem a köz érdekében cselekvő állampolgárrá kell válni. Az érdempontok ezt hivatottak reprezentálni. Mivel a milliárdosok automatikusan kiesnek ebből a döntéshozói rendszerből, hiába van valakinek iszonyat sok pénze, nem tud hatalmat koncentrálni a kezében, mert ez illegális.

Mi is tehát az ezerszer elismételt alapkoncepció?

KÖZÉRDEK.

A milliárdosok és a politikusok vajon közérdeket szolgáltak az elmúlt évtizedekben?

EGYÁLTALÁN NEM! Nos, ezért lett kitalálva ez a rendszer.

A békés, nem harácsoló, nem hatalomvágyó KÖZ érdekében. Ha további kérdés van ezzel kapcsolatban, itt az oldalon nyugodtan felteheted. Bárminemű normális hangnemben megejtett javaslatot is megvitatás tárgyává tehetünk. A jó javaslatok beépülhetnek a hivatalos dokumentumunkba.

Köszönjük, hogy időt szakítasz ránk.

Magyar Angol Német Olasz Orosz Spanyol Francia Kínai Lengyel Román
Rovatok....
MMT