Ismerkedjünk meg két érdekességgel, amelyeket rendszeresíteni kéne az oktatásban.
Az egyik a Forest Schooling, ahol kislétszámú csoportok kivonulnak a természetbe és a tanóra ott zajlik. Azt hiszem, nem kell túlságosan belebonyolódni, miért jó ez. Magabiztosság, környezettudatosság, egészséges szemlélet, antidepressziós környezet. Szóval számos haszna van.
Forest school (learning style)
Általánosságban véve, ahogy a cikk is említi, fontos dolog, hogy a különleges képességű gyerekekkel külön is kell foglalkozni, hogy ne sikkadjon el a tehetség.
A másik érdekes szóösszetétel: Edutainment
Ez az Educational és az Entertainment szavak összeolvasztása. Aki tud angolul, hamar kitalálhatja, miről van szó.
Szórakoztatva tanulásról.
Ez egy olyan terep, mely nincs eléggé kihasználva, az iskolákban pedig pláne nincs. A szoftver, mint olyan, kiváló média arra, hogy teret engedjünk ennek.
Köztudott, hogy a gyerekek figyelmét nagyon nehéz lekötni. Inkább játszanának tanulás helyett. Semmi gond, akkor kössük össze a kellemest a hasznossal. Tanuljanak játszva.
Ma már rendkívül élethű virtuális tereket lehet létrehozni, melyben a gyerekek játszva ismerkedhetnének meg a tanórák gyakran valóban száraz és unalmas anyagaival.
Minden létező témát fel lehetne dolgozni szoftveresen, kezdve a történelemtől, az irodalmon át a földrajzig vagy a fizikáig.
Vegyünk egy példát. Meg kéne mondjuk tanítani a naprendszer bolygóit és úgy általában a csillagászati alapfogalmakat.
Ha írunk rá egy érdekes, feladatorientált, sőt kalandos szoftvert, a gyerekek örömmel fogják birtokba venni és rövid időn belül kenni-vágni fogják még azt is, amit meg sem akartál tanítani nekik. Ha külön jutalmazod őket valahogy, annál jobb. A csapatmunkára szoktatáshoz is kiváló eszköz.
Tehát az ötlet az, hogy igenis kerüljön be az iskolába a VR-el (Virtual Reality) vagy AR-el (Augmented Reality) megtámogatott tananyag.
Természetesen nem bíztam nagyon a véletlenre az ötletet és egy egész családot megkérdeztem, külön-külön, mi a véleményük róla. Örömmel jelenthetem, hogy mindenkinek bejött az elképzelés.
Sőt mi több, ezt már mások is kitalálták