Ez a poszt reflektálva pár friss balesetre, a valódi, technológia fejlettségünkön alapuló megoldásokat fogja illusztrálni.
Íme az elmúlt két nap termése:
Ceglédi baleset: ittas volt a sofőr
Videó: 150-nel csapódott egy vásárosnaményi ház falába a részeg autós
Magyarországon nem látható stabil, javuló tendencia az ittas vezetés visszaszorulásának terén. 2015 és 2016 viszonylatában például határozottan romlottak a számok. Az ittasan okozott baleseteknek az összes személyi sérüléssel járó baleseten belüli aránya 9,5%, azaz minden tizedik balesetet még mindig ittas személy okoz. Mondjuk az idei év eddig kedvező, ám jobban megvizsgálva látjuk, hogy a statisztikák nem jegyzik külön a 10 éve a családnál lévő háziállatot aki 25 métert repült az ittas autós jóvoltából. A buszon elszenvedett gerincsérülés sem sétagalopp. Minden szám mögött egy tragikus történetet lapulhat!
Pedig van megoldás. Már 10 éve is volt.
2008-ban a Toyota már előállt a kormányba épített érzékelőkkel, melyek a kéz nedvességét elemezve állapítják meg az alkoholszintet.
Az ezt megelőző évben pedig a Volvo jött ki az Alcoguard megoldással, ami egy külön szonda, ami levehető a műszerfalról.
Mindkét rendszer azonos abban, hogy ha az alkoholszint meghaladja a jogszabályban engedélyezett mértéket, úgy a motor nem indítható be. Manapság a filléres biometrikus azonosítás korában már átverni sem lehetne a szenzorokat.
Természetesen pár országban a visszaeső ittas vezetőknek már most is kötelező a szonda használata (a finn szakértők szerint ők felelnek az alkoholos befolyásoltság miatt okozott balesetek többségéért, nem az eseti fogyasztók). Ám nem lenne elképzelhetetlen a magyarországi forgalomba helyezés esetén előírt kötelező beépítés sem. Ha az anyagi ráfordítás megfelelő helyre lenne pozícionálva, akkor a technológia így életeket menthetne. Nem is beszélve az okozott anyagi károk megspórolásáról.
Az élet soha nem lehet elég drága. A technológia adott. Üres törvények helyett megoldást!