Nemrég beszéltünk a BitCoinról. Most toldjuk meg ezt egy-két meghökkentő dologgal.
Jellemző korunkra, hogy a globális pénzgazdaság változásai bármikor összeroppanthatnak egy helyi gazdaságot. Mit sem számít a stabil vagy növekvő termelés, az élénk áruforgalom és kereslet, ha a távoli tőzsdét megborítja egy spekuláns. Ez ellen nyújt védőpajzsot az úgynevezett helyi pénzeknek a konvertibilis valuták MELLÉ történő bevezetése. Ráadásul a gazdaság ilyen kiegészítése további előnyökkel is jár, amint az alábbi összegzésből megismerheted. Induljunk ki abból, hogy a helyi pénz csupán egy értékközvetítő
szimbólum. Egy eszköz, és nem maga az érték. Az értéket az áruk, nyersanyagok, szolgáltatások, munkaeszközök és munkaerő kell, hogy jelentsék a gazdaságban. A helyi pénz az ezek közti cserét és átválthatóságot szolgálja.
Az általunk ismert használatban lévő és elméleti helyi pénzrendszerek közös alapja a FORGÁSKÖTELESSÉG. Ennek kétféle módját láttuk eddig:
- Az aktuálisan kibocsátott pénz értéke egy megadott, pl. 30 napos szavatossági idő lejártakor nullázódik
- vagy pedig a kibocsátásától kezdve fokozatosan csökken az adott pénz értéke, és ha nem használják fel, idővel lenullázódik. A saját termelésre nem befektetett, és vásárlásra sem fordított pénz értéke úgy őrizhető meg, hogy beadod azt egy Elszámolóházba (banki zsargonban Clearing House), ahol az a vezetési díj- és kamatmentes számládra kerül.
Amikor egy másik egyén kölcsönt igényel termelési befektetéshez (kutatás-fejlesztésre, munkaerőbérlésre, nyersanyag- vagy gépparkvásárlásra), akkor a mások által az adott elszámolóházba beadott pénzekből kapja azt meg. Innentől ő közvetlenül azoknak tartozik, akik az érintett pénzeket beadták oda, de kamatot (avagy "haszonrészesedést") nem kell törlesztenie a kölcsönkapott értéken felül.
Tehát
- A pénz csak akkor és csak addig van az egyéneknél amíg azt termelési körforgásban tartják.
- Csak addig képez ellenértéket amíg termelési körforgásban van, amúgy pedig nullára amortizálandó (fix határidőkor, vagy folyamatos értékvesztéssel).
- Közvetlenül nem lehet pénzből pénzt csinálni, tehát nincs hagyományos értelemben vett kamat, hanem ehelyett a mások termelését lehet az egyén fel nem használt saját pénzével (ami amúgy megsemmisülne) kisegíteni, ez pedig közvetve hasznos lesz az egyén számára is a teljes gazdaság élénkülése által. Így válik a pénz közösségi, közhasznú eszközzé!
A módszer a termelési és befektetési körforgást serkenti, az öncélú pénzfelhamozást ellehetetleníti. A helyi pénz NEM HALMOZHATÓ FEL valós termelési tevékenység nélkül.
Ennek értelmében az uzsora és a tőzsdei spekuláció NEM tekinthető valós termelési tevékenységnek.
Másképpen összefoglalva, a pénz, mint puszta szimbólum, a lehető legrövidebb ideig legyen az embereknél. Mindenki mihamarabb váltsa azt be valódi értékké -- áruvá, szolgáltatássá, munkaeszközzé vagy munkaerővé, illetve azokba való befektetéssé.
MI A BAJ A "NORMÁLIS" PÉNZEKKEL?
Csak kulcsszavakban, mert nem ez a jelen összegzés tárgya:
- Fedezet nélküli pénztömegek és pénzkibocsátás. (Ebben a műfajban az USA-ban székelő FED vagyis Federal Reserve viszi a pálmát)
- Aránytalanul magas volumenű a termelés és valós árumozgás nélküli kereskedés.
- Ezen belül is kirívó példa az ún. High-frequency Trading, amely végképp virtualizálja a pénzkereskedelmet, egyben óhatatlanul manipulálja is a piacokat: High-frequency trading
- A kamat uzsora -- főleg a kamatos kamat --, és egyben az infláció egyik oka.
- A liberális demokraták valamilyen rejtélyes oknál fogva ennek a közérdekellenes pénzrendszernek a legfőbb szószólói és védelmezői. Hogy miért? Vagy nincsenek tisztában azzal, mennyire a társadalmi alapelveik ellen dolgoznak a klasszikus pénzintézetek vagy nagyon is tisztában vannak vele és éppen emiatt védik őket foggal-körömmel. Egyik sem túl bíztató.
EGY KAMATMENTES PÉNZMODELL
Silvio Gesell argentin-német pénzelméleti szakember matematikai modellje immár egy évszázada áll megcáfolatlanul, és az eddig említett módszer is főleg abból merít ötleteket.
TANULJUNK AZOKTÓL, AKIK ÉRTIK
Svájc nagyon is érti a fedezetlen uzsorapénz problémáját, ezért az országon belül, a kizárólag svájci jogi és/vagy természetes személyek közti üzletkötésekben egy WIR nevű, kamatmentes értékközvetítő eszközt preferálnak. Vegyük észre, hogy itt a saját gazdagságuk alapját képező monetáris pénzrendszer anomáliáit felismervén a saját érdekeik miatt saját maguknak kedveznek. Jó mi?
Ez a WIR-kredit semmilyen fedezetlen uzsorapénzhez (tehát "konvertibilis valutához") NEM kötött, és azokra át nem váltható. A mindennapi gyakorlat azt bizonyítja, hogy az üzletfelek részéről a SAJÁT meglévő javaikkal fedezett WIR elsődleges használata jelentős megtakarítást jelent a svájci gazdaság és a polgárok számára. (Mily érdekes...)
A példában a "Bank" nem konkrét intézményt jelent.
Hiszed vagy sem, de a WIR hazai megfelelője néhány magyar településen már üzemel!
+1 PÉLDA AZ UZSORAMENTES BANKRENDSZERRE
A több évszázada működő iszlám bankrendszer tekintetbe veszi azt, hogy az iszlám vallás tiltja a kamatszedést. Ennek megfelelően:
- Őrzi a vagyonuknak biztonságos helyet kereső ügyfelei pénzét.
- Összeköti a tőkét igénylő termelőket/szolgáltatókat azokkal a nála számlát vezető ügyfelekkel, akik hajlandóak kockázatot vállalni vagyonuk befektetésével. Értelemszerűen a vagyon munka nélkül való gyarapításának egyetlen megengedett módja a termelésbe és/vagy szolgáltatásba való befeketés, a felek általi közös kockázatvállalással. Ha a termék vagy szolgáltatás hasznot hoz, mindkét fél jól jár. Ha felsül, akkor viszont közös a kár.
KAPCSOLÓDÓ ISMERETEK ÉS ÉRDEKESSÉGEK
Helyi Pénz Szoftver Blog - Helyi Közösségi Pénz Szoftver magyarul
Mondani sem kell, az MMT egyetért a helyi pénz használatával.
Ha egyetértesz az itt foglaltakkal, oszd meg ezt a posztot és lájkold az oldalunkat, hogy minél több emberhez eljuthasson.