Az amerikai elnökválasztás kapcsán felmerült néhány gondolat: a világ mára új erővonalak mentén tagozódik. Az egyik oldal a globalizáció híve, a másik oldal pedig a globalizáció ellenzője, amit nevezhetünk nacionalizmusnak.
A globalizáció akár jó is lehetne számos oknál fogva, de amikor kétes pénzügyi monstrumok irányítják a háttérből, akkor nagyon elkeseredik az ember szája. Ugyanitt megjegyzendő, hogy a vallások egymás iránti ellenséges fellépése sem jó táptalaj a globalizációnak. Ezzel párhuzamosan a nacionalizmus bezárkózást, mindenkire kiterjedő, mérlegelés nélküli idegengyűlöletet, genetikai belterjességet, autokratikus gondolkodást idéz elő. A köztudat jobban igazodik a tekintély uralmának elfogadásához.
A globalizáció hívei most vereséget szenvedtek. Hamarosan meglátjuk, hogy mit hoz ez a világnak. Feltehetőleg stratégiát fognak váltani, bár épp most olvastunk egy olyat, hogy Trump megválasztása a globalista mesterterv része, miszerint majd Trump bedönti a gazdaságot és egyéb bajokat hoz a világra, így a globalizmus sokkal elfogadhatóbbá válik majd a tömegek számára. Mi csak annyit tudunk hozzáfűzni ehhez, hogy mivel a politikusoktól bármi kitelik, még ezen sem lepődnénk meg. :)
Anélkül, hogy Clintont preferálnánk (mi Gary Johnsont tartottuk volna jónak a mai helyzetben), zárójelben jegyezzük meg: az a választási rendszer, ahol kevesebb szavazattal lehet győzni, az rossz. Clintonnak ugyanis több szavazata volt.