És akkor hogy működne tehát a "Hozzáértők ültetése minden pozícióba" kitétel?
Nagyon egyszerű és nagyon igazságos módon, amelyre már most is van példa Nyugat-Európában, tehát még csak nem is különösebben légből kapott ötlet.
A kiválasztás a korábban említett Blind Audition (Vakmeghallgatás) elve szerint valósulna meg. A pályázatok kérdéseit, feladatait már bizonyított szakemberek állítják össze és csak akkor használhatók, ha legalább kétharmaduk egyetért vele. Ha már működne az érdemrendszer, akkor az is közrejátszik, mind a kérdések megfogalmazásában, mind a jelentkezők kiválasztásában.
A pályázók anonim módon jelentkezhetnek egy pozícióba, tehát se a nevét, se a származását, se a kinézetét nem ismerik.
A követelmények magasak és szigorúak. A delikvensek szépen haladnak előre a tesztek kitöltésében és így szűkül a kör arra a személyre, aki a legjobban szerepel. Amennyiben a feladat ellátásához beszédkészség is szükségeltetik, akkor beszéltetni is kell őket, de továbbra sem szabad tudni, hogy ki ő, honnan származik és hogy néz ki. Kétségtelen, hogy a neme így kiderül, de meritokrata alaptétel, hogy nincs megkülönböztetés férfiak és nők között semmilyen téren.
Ezzel a módszerrel közel 100%-os hatékonysággal mindig a legalkalmasabb ember kerül az adott feladatra.
Így kapnák az állásukat a közszférába kerülő vezetők, de minél hamarabb a társadalom legtöbb szintjére el kéne juttatni ezt a módszert. Az is jó ebben a rendszerben, hogy nem végzettségfüggő, hanem valódi tudást feltételez, vagyis a TRUE MERIT, a VALÓDI ÉRDEM nem a bizonyítványokban rejlik, hanem a használható tudásban és segítőkészségben. Mivel jelen pillanatban sokszor "pofára" megy a kiválasztás, ez a rendszer jelentősen növelné a feladatot ellátók minőségét.
Az emberek állandóan arról jajgatnak, hogy mindig csak az összeköttetés, a pénz meg a sunyiskodás érvényesül a világban. Nos, itt egy rendszer, amely megpróbálja ezt feloldani.
Ez a szösszenet az MMT dokumentumba is belekerült, amely immár 20 revízión ment keresztül a múlt év nyara óta.