Adathalász-kapitalizmus
2019-06-16

Ez az értelmező-magyarázó fordítása az eredeti Surveillance Capitalism kifejezésnek.

A Surveillance alapvetően térfigyelést jelent, amelyet leginkább kamerákkal és egyéb érzékelőkkel valósít meg egy vállalat illetve az állam. Minél jobban félti a hatalmát egy állami vezetés, annál jobban szeretik felpörgetni ezt a műfajt. Kínában például mesterséges intelligenciák garmadája elemzi a nagyvárosi tömegek mozgását a nap minden másodpercében.

Itt azonban most másról van szó.

Az adathalász-kapitalizmus lényege, hogy nagy közönséggel rendelkező online felületek (pl. a Google és a Facebook, a két legmasszívabb képviselője ennek a műfajnak) fejlett szoftverekkel, sőt mesterséges intelligenciákkal megfigyelik és elemzik az egyes felhasználók viselkedését, napi tevékenységét, majd a felhasználókról így begyűjtött adatokat egymás között adják-veszik, és bizonyos érdekcsoportoknak is eladják.

A vásárlók üzleti és/vagy politikai érdekcsoportok, akik az így beszerzett adatbázisra építik fel az üzleti, politikai és még ki tudja, milyen stratégiáikat. Természetesen anélkül, hogy tudnál róla. Az esetek nagy részében ha tudnád, mit művelnek az adataiddal, szinte bizonyosan nem járulnál hozzá ehhez.

Az adatokkal többek között lehetséges az úgynevezett viselkedésmodellezés. Emiatt a modern politika és a választási kampánymenedzsment is ilyen adatbázisokból dolgozik: Habár az egyes egyének következő cselekedeteit még a mostani szoftverekkel és adatbázisokból sem lehet megbízhatóan kiszámítani, ám a tömegek jövőbeli tevékenysége statisztikailag nagyon magas pontossággal megbecsülhető.

Egy konkrét példa a személyiségi jogok mérhetetlen semmibe vételére az adathalászok részéről, amiről nagy eséllyel nem hallottál eddig: Miután a Google hivatalos jóváhagyás nélkül számos ország nagyvárosait végigcirkálta és levideózta a járműveivel a Google Maps szolgáltatás fejlesztéséhez, az érintett országok némelyike keményen megtámadta a céget emiatt. Ezt követően úgy esett, hogy a Google egyik alkalmazottja megalapította a Niantic nevű céget, amely kiadta a Pokémon Go nevű népszerű alkalmazást, és onnantól kezdve a "játékosok" önként és élvezettel gyűjtötték a Niantic számára a megfigyelési adatokat a magán- és a közterületekről.

Az Ingress nevű rendkívül népszerű (és keményen addiktív) mobilos játékuk is pontosan ugyanezt a célt szolgálja.

Nem mondhatnám, hogy jóindulatú eljárásról van szó. Ideje, hogy tudatosuljon benned: Szinte mindent tudnak rólad.

https://en.wikipedia.org/wiki/Surveillance_capitalism

https://en.wikipedia.org/wiki/Niantic_(company)

Венгерский Английский Немецкий Итальянский Русский Испанский Французский Китайский Польский Румынский
Rovatok....
MMT