Elöljáróban fontos megjegyezni, hogy az elektronikus pénzrendszer az államhatalommal szimbiózisban álló lakosságnyuvasztó bankrendszer megléte esetén egyáltalán nem annyira kívánatos, mert még a meglévőnél is nagyobb kontrollt, így ennek megfelelően hatalmat ad mindkét fél kezébe. Ezzel szemben a jóindulatú (benevolent) rendszerként funkcionáló meritokráciában kifejezetten célszerű, hogy ez így működjön.
- A bankjegyek készítése rengeteg pénzbe kerül
- A készpénz rendkívül jól támogatja a feketegazdaságot és a bűnözés minden létező fajtáját
- A készpénz igencsak megnehezíti az adótörvények betartását és a csalások okán irreális adózási feltételek elé állítja az állampolgárokat. Magyarul a csalás már előre be van számítva, ezért magasabb adót állapítanak meg, hogy legalább egy részét beszedhessék annak, amit akartak. Elektronikus pénz esetén rögtön alacsonyabbak lehetnek az adók is. Sokkal.
- A készpénz egy rakás járulékos költséget jelent, úgymint bankautomaták tízezreinek munkába állítása, folyamatos karbantartása, pénzszállítás, trezorok, a hamisítás elleni harc úgy általában és hasonlók. Legfrissebb baj az ausztrál ötdolláros bankjegy, amelyet nem ismer fel az automata, és 4 milliárd forintnak megfelelő összegbe kerül, hogy mégis felismerje.
- A készpénz fogdosása révén a kórokozók is gyorsabban terjednek a világban.