A Vénusz Projekt útmutatása
2019-03-15

A világ szinte összes problémájára széleskörű megoldást kínál a VÉNUSZ PROJEKT.

No, de mi is az a Venus Project?

Jacque Fresco (1916–2017, jövőkutató, építészmérnök, tudományfilozófus, tanító) több mint 70 évig foglalkozott a fenntartható városok megtervezésével, az energiahatékonysággal, a kibernetizált technológiák alkalmazásával, a társadalom és az oktatáspolitika megreformálásának lehetőségeivel. Szerinte az egész kultúránkat gyökeresen át kell alakítani. Konkrét terveket és megoldásokat kínál arra nézve, hogyan oldhatjuk meg a világ összes problémáját. Mindezek égisze alatt a Vénusz projektet 1975-ben indította el Roxanne Meadows-al karöltve.

A szervezet a floridai Venus településről kölcsönözte nevét. Kutatóközpontja 8,5 hektáros területen található az Okeechobee-tó közelében. A központban tíz olyan Fresco által tervezett épület áll, amelyek tükrözik a projekt építészeti világát. A dóm alakú épületekben maketteket, könyveket és filmeket készítenek az elképzeléseik bemutatásához.

Fresco a 2000-es években csatlakozott a Peter Joseph által beindított Zeitgeist mozgalomhoz is, ugyanis nagyon hasonlóak voltak az elképzeléseik a problémákról és azok megoldásairól. Ez a kapcsolat azonban nem volt hosszúéletű, ezért néhány évvel később különváltak az útjaik.

Fontos előre leszögezni, hogy Fresco pénzzel és elosztással kapcsolatos elképzeléseit nem lehet egycsapásra megvalósítani a mélyen gyökerező beideződések és a 4. ipari forradalom lassú kibontakozása miatt, ezért forszírozzuk a közérdekű technológiák fejlesztését, a Silvio Gesell által kitalált, már a gyakorlatban is kipróbált kamatmentes szabadpénz-rendszert, amelyre manapság is van példa még Magyarországon is, helyi pénzként, továbbá az objektíven meghatározható és konszenzuson alapuló érdemrendszer kombinációját. Ez a szisztéma átmenetet képez az erőforrás alapú gazdaság és az eköré épített társadalom irányába.

ÍME FRESCO MEGOLDÁSAI

1. Tökéletes termékek, automatizálás: Alapvetően nincs szükség pénzre, pusztán erőforrás alapú gazdaságra. A pénz felhalmozási kényszere okozza a háborúkat, a bűnözést, a válságokat. Fresco szerint a szegénységet, a bűnözést, a korrupciót és a háborút a mai világ profitorientált gazdasági rendszeréből fakadó hiány okozza. Állítja, ha a technológiai fejlesztéseket a haszonszerzéstől függetlenül végeznék, akkor több erőforrás jutna el több emberhez, mivel bőségesen termelhetővé válnának a termékek. Az erőforrások ezen újszerű bősége lecsökkentené a megszokott emberi individualizmust, a korrupciót és a kapzsiságot, az emberek segítenének egymásnak. Az erőforrás alapú gazdaság cserélné fel a jelenlegi monetáris gazdaságot, amely "hiány-orientált" vagy "hiány-alapú", így nem csoda, ha folyton utolérik a válságok.

2. A jelenlegi pénzügyi rendszer elkerülhetetlen hatásai: háborúk, bűnözés, bonyolult törvénykezés, bürokrácia, politikai/gazdasági visszaélések, korrupció, nepotizmus. Fresco megoldásában a leglényegesebb pont, hogy a monetáris rendszer által gerjesztett feltételek nélkül hatalmas mennyiségű erőforrást lehetne megmenteni a pocsékolástól. Az erőforrások elpazarlása helyett mindenki bőségesen jutna ingyen energiához, élelemhez és oktatáshoz, amely a 3. évezredben minden megszületett emberi lény jogos igénye.

Vannak bizonyos emberek, akik a társadalom jobbítására, a pénzrendszer okozta problémák orvoslására tett kísérleteket csípőből lekommunistázzák, hiszen veszélyben érzik a pénzfelhalmozó tevékenységüket, de egyrészt ez a metódus számos ponton merőben különbözik a kommunizmustól, másrészt az emberiség fejlődését és a környezetünk megóvását mindenképp előrébb kell helyezni az egónál, a kapzsiságnál és úgy általában a vállalati érdeknél. Nem kell velük foglalkozni.

Fresco szerint a jelenlegi globális gazdasági rendszernek először is át kell esnie egy jelentős válságon, mielőtt az emberek elvesztik hitüket a monetáris rendszerben, míg legvégül más irányokat keresnek majd. Az "erőforrás alapú gazdaságnak" nevezett rendszer a projekt alapvető fontosságú eleme. Ennek a modellnek a részletes kifejtését hamarosan sorozat formájában is közzétesszük itt az MMT oldalán. Hosszútávú tervként a propagált rendszer a meglévő erőforrások hatékony menedzselésének és az érdempont rendszernek a kombinációját használná a pénz helyett, hogy az elosztás igazságos legyen, a legemberségesebb módon. Ebben a rendszerben a termékek és szolgáltatások pénz használata nélkül mindenkinek a rendelkezésére állnak az alapvető megélhetési színvonal biztosítására, amely a közérdekű tevékenység függvényében szélesíthető. A teljesítményt, a beleölt energiát is díjazni kell, mégpedig igazságos módon. A pénz szükségességét a társadalom adott fejlettségi szintjének függvényében lehet csökkenteni az idő haladtával.

Ungherese Inglese Tedesco Italiano Russo Spagnolo Francese Cinese Polacco Rumeno
Rovatok....
MMT