A svájci "csoda"
2018-11-18

Svájcban meglepően jól működik a demokrácia. Vajh miért? Azért, mert egyrészt a turizmus és a bankrendszerük révén fürdenek a pénzben (a lakosság közel 6 százaléka a bankszektorban dolgozik), másrészt náluk nincsenek reménytelen függésben tartottak milliói, mint mondjuk nálunk ill. egész Kelet-Európában.

Ennek persze ára van, és ez az ár nem vet kifejezetten jó fényt a demokráciára. Mindjárt kitérünk rá.

Minden olyan országban, ahol próbálnak ügyelni az átlagemberek életszínvonalára, a demokrácia (vagy bármilyen egyéb, akár autokratikus rendszer) nem nagyon van veszélyben.
Természetesen továbbra sem a szaktudás számít a szavazásnál, továbbra is a bankárok, lobbisták és hasonlók szája íze szerint alakulnak a főbb vonalak, de legalább nem tömeges protestszavazás folyik a demagóg pártok felhozására.

Ha nálunk is jobban odafigyeltek volna korábban az ilyesmire (pl. nem hagyták volna a brutális banki eladósodás elharapózását), akkor megúszhattuk volna a jelenlegi áldatlan állapotokat.

És akkor most jöjjön az a bizonyos ár, amit meg kell fizetni:
A klasszikus piramisjáték szabályai szerint az ún. jóléti társadalmak csak és kizárólag mások kárán képesek fenntartani a rendszereiket. Ezek a "mások" egy másik országban élnek, többnyire Kelet-Európában illetve Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában. Az ő mérhetetlen kizsákmányolásuk teszi lehetővé, hogy legyen egy maroknyi ország a világon, ahol ún. jóléti állam létezhet. Hogy meddig, az kétséges, de egyelőre még léteznek. A problémák outsource-olása nélkül képtelenség lenne fenntartani a jólétet és például Kanadának még így sem nagyon megy. A világ egyik legeladósodottabb, ha nem a legeladósodottabb jólétinek nevezett államáról beszélünk, ahol rendszeresen és durván tovább nyújtózkodnak, mint ameddig a takaró ér.

Minden olyan rendszer, amely adósságra épít, a saját sírját ássa. Magyarország államadóssága is folyamatosan nő, most éppen Oroszországnak és Kínának adjuk el magunkat, ami a kormánynak annyival jobb, hogy nem kell szigorú szabályokhoz igazodniuk, mint korábban az IMF-nél. A hatás azonban egy fikarcnyival sem jobb és ezt a függőséget még a kortársaink unokái is érezni fogják valamilyen formában.

Ungherese Inglese Tedesco Italiano Russo Spagnolo Francese Cinese Polacco Rumeno
Rovatok....
MMT