A termékek minősége
2017-12-01

Ezzel a problémával szerintem mindenki szembesült már, manapság egyre gyakrabban. Ez a termékek minősége.

Valahogy a 80-as 90-es években mintha tartósabbak lettek volna a termékek és persze volt szerviz, ahol méltányos áron megcsinálták, ha mégis elromlott. Manapság a tömegtermelés szinte kiirtotta a javítást, ehelyett eldobjuk a terméket és veszünk egy másikat. A boltokban egyből párosával vagy hármasával, ötösével árulják a pólókat, ami korábban csak a kínai zugpiacra volt jellemző. (Sports Direct pl.)

Ezt az írást most éppen az inspirálta, hogy néhány hét alatt tönkremennek az egerek. Nem tudom, hány forintos egeret kéne venni, hogy legalább fél évig kihúzzák, de a 3000 forintos is simán tönkrement 2 hónap alatt. Az igazán olcsók két-három hetet sem bírnak, ami egészen szánalmas teljesítmény. Pedig nagyon jól néznek ki.

Na, most tudni kell, hogy ez így van kitalálva. Ez a konzumerizmus egyik ismérve. Minden ilyen terméknek van egy vagy két gyenge pontja, ami egészen biztosan tönkremegy, te pedig nem veszed a fáradságot, hogy panaszkodj, hanem veszel egy másikat. Fülhallgatók, cipők, ruhák stb. Mind így működnek. A 23 ezer forintos Nike cipő sarkának belső része sima gyaloglás következtében (tehát semmi extra igénybevételről szó nincs) 2 hét után szétfoszlik, a varrás szétjön, a talp leválik. Ezután teljesen értelmetlen ilyen árfekvésű cipőt venni. Az olcsóbb is szétmegy, de az legalább olcsóbb. :)

Ennek a profitorientált szemléletnek természetesen van még egy negatív hozadéka és ez a brutális szemétképződés. Elképesztő, milyen mértékben termeli a szemetet az emberiség. Emlékezhetünk ugyebár a Grönland-méretű műanyagszigetre az óceánban. Az sem varázsütésre került oda.

Vegyünk egy lehetséges példát az utóbbi probléma enyhítésére. Mi lenne, ha az üdítőket vagy egyéb folyékonyságokat kimérve is lehetne kapni? Így a vásárló vinne magával egy általa preferált palackot és abban vinné haza az innivalót. Ha 20 litert akar egyszerre, akkor tologatható, kerekes tartállyal is közlekedhetne, olyasmivel, mint a Clearwater-ballon. Aki kocsival jár vásárolni a multikba, simán megtehetné. Nyilván sok ember lustaságból nem csinálna ilyesmit, de ha már minden második, hamaradik hajlandó lenne, hihetetlen mértékben lehetne a szemetet csökkenteni.

Mivel a szemét lassan átveszi az uralmat az emberiség fölött, valamit tenni kell és nagyon úgy néz ki, hogy szemléletváltás nélkül ez sem fog menni.


Íme egy kedves látogatónk által belinkelt film a témában, mely a tervezett elavulás.

Halkan megjegyezzük, a gyakorlati demokrácia intézménye ugyanilyen sumákságokkal van tele és a társadalmak ezért nem jutnak előre.

Hongrois Anglais Allemand Italien Russe Espagnol Français Chinois Polonais Roumain
Rovatok....
MMT