Kompetitív kontra kooperatív
2017-08-16

A számos egyéb probléma mellett, mellyel nap mint nap szembesülünk a világban, mi is az, amin nem annyira szokott elgondolkodni az ember? Azon, hogy a társadalom kompetitív, tehát versenyközpontú, ahelyett, hogy kooperatív, vagyis együttműködő lenne. Mit is eredményez ez az egész? Azt, hogy modern korunkban továbbra is a dzsungel törvényei érvényesülnek. Az egoizmus, a pénzhajhászás, a mások könyörtelen letaposása mindennapos és a trend nemhogy javulna, de egyre romlik. Senki nem tesz semmit, de még csak el sem gondolkodik azon, hogy esetleg mi lehet a gond. A magyar politikusok közül senki nem foglalkozik ezzel. A társadalmi problémákat jelentősen lehetne csökkenteni, ha az emberek tömegesen belátnák, hogy a boldogságukhoz nem a vagyontárgyak halmozása szükséges, mi több, akár még egymásért is tehetnénk valamit. Ezalatt például az emberiség közös sorsát értjük. Első hallásra talán naivitásnak tűnhet ezekkel a témákkal előhozakodni, de azért jó ilyesmivel foglalkozni, mert ez mindannyiunk életét befolyásolja, és ha jól sáfárkodunk vele, akkor óriási előnyökhöz juthat a társadalom és benne minden ember.

Meg kéne barátkozni a gondolattal, hogy már nem az őskorban élünk, nem kell a létfenntartásunkért küzdeni és főleg nem egymással. Teljesen más célokat is kijelölhetne magának az egyén azon kívül, hogy minél nagyobb gazdagságot halmoz fel magának és közben tönkreteszi sok-sok embertársa életét. Ehelyett mit lát a tévében? Mit lát a médiákban? A pénz mindent szétrohasztó uralmát, melynek ő is meg akar felelni a maga kis szintjén. Mi lesz ebből? Egy totálisan lezüllött, farkastörvényekkel működő, rothadó társadalom, ahol senkit nem érdekel a mások problémája és ha már itthon vagyunk, a kormányunk még kifejezetten rá is játszik erre a tendenciájra a gyűlöletkeltéssel, az uszító propagandával és hasonlókkal.

De térjünk vissza a kiindulási alaphoz.

Az agyunkba vésett, szent grálként ajnározott szabadversenyes kapitalizmus is min alapul? A versenyen. Mit is tömtek a fejünkbe? Azt, hogy ettől lesznek kisebbek az árak és jobbak a termékek... Na, persze. Nem tudom, feltűnt-e, de nem lesznek. A termékek látványosan néznek ki, de mérhetetlenül silányak, az árak pedig maximum attól mennek lejjebb egy darabig, hogy a multinacionális cégek monopóliumot szereznek mindenhol és a logisztikai technológiájuk révén olyan előnyre tesznek szert, amivel senki az égadta világon nem tud versenyezni, tehát kiesnek a versenyből. Eredmény? Egy idő után már nincs verseny. Maradnak a bivalyerős, dollárszáz- és ezermilliárdos cégek, amelyek a pénzükkel lefizetik a politikusokat, te pedig nézhetsz ki a fejedből. Már korábban is többször említettük a kapitalizmus trónkövetelőjét, a Collaborative Commons-t. Ennek eleve a nevében is benne van: Collaborative, tehát együttműködő. Ismerkedjünk vele és próbáljuk a gondolkodásunkat ebbe az irányba terelni. Az MMT által is preferált erőforrás alapú gazdaság célja szép, de csak fokozatosan lehet haladni felé. Legyen ez az első, de jelentős lépcsőfok. Segítségével egyszerre több szintet léphetne az emberiség és nem csak technológialilag, hanem társadalmilag is, mely fejlődésének hiányát oly sokszor szoktuk felemlíteni.

Íme Jeremy Rifkin, a téma zászlóvivője (angol nyelvű videó):

És egy magyar nyelvű cikk a témában:

Mindent megváltoztathat a közösségi gazdaság? Airbnb, Uber és társaik

A világnak változnia kell, különben pusztulni fog. Már nem elég előhúzni az évszázadok óta megkövesedett kliséket a választási propagandakalapból, hogy a jól öltözött és szépen mosolygó karrierpolitikus hozzáférhessen 4 évre a közpénz-csaphoz, mert a világ elment az ilyen begyöpösödött alakok mellett.

Lépni kell. Közösen. Együttműködve.

Élhetőbb jövőt, meritokraták! :)

Maghiară Engleză Germană Italiană Rusă Spaniolă Franceză Kínai Lengyel Română
Rovatok....
MMT