Kis adalék az erőforrás alapú gazdasághoz
2018-02-23

Az erőforrás alapú gazdaság irányába tett első és legeslegfontosabb lépés (az akaraton kívül) az, hogy egy országos szintű, rendkívül átfogó logisztikai rendszert kell beindítani.

A Vénusz-projektes videókban is elhangzik ez az irányelv.

Sokan elemezték például a multinacionális cégek hatékonyságának titkát és arra a következtetésre jutottak, hogy a brutális számítógépes rendszerekkel működő szervezés a titkuk nyitja. A multik ilyen-olyan jogi trükkökkel meg lobbizással szokták a "szabad" versenyt a maguk irányába billenteni, de a csúcsrajáratott logisztika nélkül csak a "futottak még" kategóriába esnének.

Az egyik legjobb példa erre a kínai AliBaba, amely a világ legnagyobb csomagküldő cégévé küzdötte fel magát ezen a módon. Saját, sokmilliárdot érő mesterséges intelligencia kutatólaborjuk van és rendkívül sok energiát ölnek a szervezés minél magasabb szintre emelésébe. Meg is látszik a térnyerésükön.

Fontos objektíva tehát, hogy Magyarországon is legyen egy közpénzből működő, bárki által minimális összegért használható rendszer, amely a lehető legtöbb gazdasági tevékenységet összehangolja az ország teljesítményének jelentős növelése érdekében. Ez az összehangolás a 21. század, sőt a 3. évezred egyik legfontosabb feladata. Aki ezt nem ismeri fel, az hátul fog kullogni a sorban.

A klasszikus kapitalizmus úgy működik, hogy Mr. Kapitalista minden létező eszközzel megpróbálja eltaposni a többieket. Ezt persze törvényekkel próbálták, próbálják féken tartani, de gyakran kevés sikerrel. A néhény nappal ezelőtt beírt telefonszámlás történet is a nemtelen pénzharácsolás kategóriájába tartozik és lám, nyugodtan csinálhatják, senki nem fog gátat szabni nekik. Egyes országokban, ahol ezt a rablótevékenységet a kormány hivatalosan, az általuk kreált "jogállamiság" keretein belül műveli (mint pl. nálunk), totális káoszt eredményez és ez a társadalom egészén csapódik le. Ahogy ez szintén már most látszik.

Nincs mit szépíteni, a kapitalizmus egy közönséges piramisjáték, ahol vannak, akik szuper jól járnak, vannak akik jól járnak, elég sokan nem járnak jól és rengetegen nagyon rosszul járnak. Ezek az átlagemberek, akik a piramis legalján vegetálnak és a fizetésük nagy részével táplálják a magasabb régiókban tanyázókat.

A Collaborative Commons a kapitalizmust hivatott felváltani, mert sokan látják: a szabad verseny mit sem ér, ha eközben tönkrevágjuk az egész társadalmat. A Collaborative Commons nagy lépés lesz a Jacque Fresco által megálmodott erőforrás alapú gazdaság megteremtése felé.

Egy jövőbemutató társadalom néhány fontosabb tulajdonsága:

  • A pénzügyi hatalmasságoknak nem engedi át az irányítást
  • A társadalom alsóbb rétegeit nem hagyja magára
  • A szabad versenyt nem szabados versenyként értelmezi

A normális futóversenyen nem az győz, aki felrúgja az előtte levőt, hanem az, aki gyorsabban fut. Magyarán: a stikliskedés helyett győzzön az innováció és ne sérüljön a köz érdeke.

Maghiară Engleză Germană Italiană Rusă Spaniolă Franceză Kínai Lengyel Română
Rovatok....
MMT