(a latin nepos, unoka szóból), az igazságtalan pártfogás, melyben a befolyással biró emberek közhivatalok, állások, méltóságok elnyerésénél az érdem és képesség mellőzésével rokonaikat s családbelieket - a közérdeknek természetesen nem csekély kárával - részesítik. Másrészt megjelölése a VIII. Ince pápa s utódai által jó ideig követett rendszernek családjuk tagjainak pártfogásában.
Forrás: Pallas Nagylexikon
E társadalomkárosító tevékenység ellen nem lehet engedékenyen "küzdeni". A nepotizmust csak teljes szigorral lehet visszaszorítani, olyannal, amelyet még nem láttunk az országban. A kivételezés maradéktalan mellőzésével. Egyszerűen törvényileg kell tiltani azt, hogy a delikvensek a családtagjaikkal tömjék ki a közpozíciókat. Az, hogy a privát cégeikben mit csinálnak, az ő dolguk, de a közfeladat az közfeladat, és a közpénz az közpénz. Nem lehet slendrián módon kezelni ezeket a kérdéseket, mert az lesz a vége, hogy egy családi klán ül a nyakunkon az idők végezetéig.
Ismerős ez valahonnan?
Most még nem teljes a mi családi zrt-nk uralma, mint mondjuk Azerbajdzsánban, ahol az elnök felesége az alelnök, de nem sok híja van. Jó lenne, ha a választók egy kicsit tudatosabban állnának ehhez a kérdéshez, bár tudjuk, hogy a tudatosság nem erőssége a tömegeknek. Minél nagyobb egy tömeg, annál kisebb a tudatosság, annál könnyebben él meg a demagógia. Különösen ha a rendszer az ujját sem mozdítja ez ellen.
Íme a nepotizmusra és korrupcióra épülő Azerbajdzsán "ékes" csillaga, az elnök felesége, aki ugye az alelnök is egyben. Mi más?
Azerbajdzsánnal ugye speciális kapcsolatot ápolunk, hiszen a baltás gyilkosért 7 millió dollárral kenték meg a kormányunkat. Csak ezért az egyért el lehetne meszelni az egész kormányt, a többiről nem is beszélve.
Azerbajdzsán azért képes a velejéig korrupt, klánokra épített országot fenntartani, mert olcsó olajuk van, vagyis szuperolcsó üzemanyaggal be tudják tömni a tömegek száját. (Venezuelában is ez ment jódarabig) Mondani sem kell, a korrupció olyan szintű náluk, hogy még a mieink is elbújhatnak mögöttük és ez nagy szó. A választások tényleg csak dísznek vannak, az ellenzék nagy részét megvásárolták, a kisebbik részét meg börtönbe vágják vagy egyéb módon hallgattatják el.
Visszatérve a hölgyre. Az egész családja hosszú évtizedekre visszamenőleg rátelepedett az azeri politikára, vagyis nem ismeretlen számára a nepotizmus gyakorlata. A férjével csak kiteljesedtek a dolgok. Információink szerint, meglepő módon, nem Alijev a legdurvább oligarcha Azerbajdzsánban. A háttérben maffiaszerűen működő oligarchák tartják sakkban az egész országot, beleértve őt is.
Mehriban, a nej, számos magas pozícióval, nemzeti kitüntetéssel ill. díjjal rendelkezik, úgymint
- The Public Figure of 2004
- Heydar Aliyev Order
- The Person of 2005
- Woman of Year (2005)
- The Person of 2015
- Cossack Glory
Szóval még a kitüntetések egy része is családon belül marad.
A fő probléma azonban még minding nem ez, hanem az, hogy más országok legitimizálják ezt a közérdekellenes rendszert olyanokkal, hogy
- France – Legion of Honour
- Kuwait – Honorary Diploma of the State of Kuwait
- Pakistan – Hilal-e-Pakistan
- Poland – Order of Merit of the Republic of Poland
- Serbia – Sretenjski Orden
- Russia – 'Ruby Cross' Order of Philanthropists of the Century International Charity Foundation of Russia
- Russia – Golden Heart International Award
- Russia – Order of "For Services to Astrakhan Region"
- Switzerland – Gold Medal of the Crans Montana Forum
- Switzerland – “Prix de la Fondation” Prize of the Crans Montana Forum
- Pakistan – "The Symbol of Humanism - The Person of 2012"
- Pakistan – Martyr Benazir Bhutto Woman Perfection Prize - 2013
- Greece – Elpida Award
- Hungary – Commander’s Cross Order of Merit of the Republic of Hungary
- Bulgaria – Diploma of an honorary citizen of Veliko Tyrnovo
- Russia – Saint Princess Olga Order of 2nd degree of the Russian Orthodox Church
- Bulgaria – Honorary doctor of the Veliko Tarnovo University
- Russia – Honorary Professor of the I.M. Sechenov First Moscow State Medical University
- Israel – Honorary doctor of the Israel Medical Academy
Amint látható, francia becsületrend!!! ill. magyar kitüntetés, díszdoktorság, díszpolgárság is van közte, ahogy kell. Persze a kitüntetők nagy része sem éppen a demokrácia élharcosa, viszont a magára valamit is adó demokratikus országoknak nem kitüntetéseket kellene osztogatni a hasonszőrűeknek, hanem el kellene szigetelni őket.
Az elszigetelés helyett azonban mi történik? A bakui olajvezetékért cserébe politikai döntéssel megnyerették velük az Eurovíziós dalfesztivált és általánosságban is úgy kezelik őket, mintha minden a legnagyobb rendben menne. Újabb bizonyíték arra, hogy az EU-ban is vannak problémák az értékrendekkel.
Pénz, pénz és megintcsak pénz. Ez számít, más nem.