Építsünk a 21. századnak!
2018-11-12

Ezt a témát egy ideje fel akartam hozni, de mindig kiment a fejemből. Most akkor előveszem, hogy mit szól hozzá a nagyérdemű.

Az ötlet eredetileg nem az én fejemből pattant ki, hanem egy tettrekész netes ismerősöm (Komon Ákos) révén ült az agyamba, és ezután igazítottam hozzá a koncepciónkhoz. A témával csak akkor volna érdemes foglalkozni, ha az igazán égető problémák, úgymint egészségügy, oktatás és hasonlók, ki lettek rángatva a veszélyzónából.

Az ötlet annyi, hogy építsünk új, modern, 21. századi városokat a nulláról a lehető legmodernebb elvek és technológiák felhasználásával. Azt hiszem, a stadionépítés, meg a külföldre tolt pénzes-zsákok helyett itt jobb helye lenne a befizetett adónknak. A 3D háznyomtatási technológiát itt csúcsra lehetne járatni, amely a költségeket és az építési időt drasztikusan csökkentené.

Én kezdetben csak 1 városban gondolkodnék, mondjuk olyan 50-60000 fővel, de a tervek egy egész hálózatról szólhatnak, mely 10 települést takar pókhálószerű elrendezésben. Az akció révén más városok zsúfoltságát is lehetne csökkenteni. A települések főleg egy-egy technológiai területre koncentrálnának (robotika, szoftverfejlesztés, bionika, finommechanika, felsőfokú oktatás stb.), így az adott településen elsősorban az azonos, de legalább hasonló technológiai érdeklődésű emberek laknának. Kutatásokkal alá van támasztva, hogy az ilyen szervezés nagyban megnöveli egy adott város gazdasági hatékonyságát és egyáltalán nem meglepő módon megnő a társadalmi kohézió is. A 21. századtól már ilyen szempontokat is figyelembe kell venni, mert ezek nélkül hatalmas lemaradásba lehet kerülni.

A városok vagy autópályákkal, vagy nagysebességű vasútvonallal lennének összekötve (esetleg mindkettővel, de ez elég drága lenne) és az utak belecsatlakoznának Budapestbe, mégpedig a teljesen körbeépített körgyűrűbe. A megújulóenergiát helyben termelik az épületek, utak, tehát az energia továbbítása nem jelent extra költséget. A várostervezés figyelembe venné Jacque Fresco futurológus ötleteit is.

Az én olvasatomban az alábbiakra lehetne mindez jó: Ki lehet kísérletezni egy rakás várostervezési, társadalomszervezési, közlekedési meg még ki tudja milyen koncepciót, amellyel egyrészt a jövő városainak tervezése könnyebbé és olcsóbbá válna, egy idő után nem szorulnánk rá külföldi technológiákra ill. szakemberekre, továbbá a jelenlegi települések fejlesztésére is adhatnának új ötleteket. Valószínűleg arra is jó lehet, hogy visszacsábítsuk a külföldre szakadt magyarjainkat, akik szerintem eléggé hiányoznak ebből az országból.

A városban lakás jogához nem elég csak pénzzel rendelkezni, hanem a köz érdekében végzett tevékenység elismerésének jutalma lenne. Az árat ez akár csökkenthetné is. Ezzel el lehetne azt kerülni, hogy rongyrázó emberek elitista kis játszótere legyen. Ezekben a városokban lakni a társadalom megbecsülésének jele és ez szerintem egész jó motiváció bárki számára.

Támogatnál egy ilyen ötletet, ha valaha egyszer lehetőség nyílna rá?

Венгерский Английский Немецкий Итальянский Русский Испанский Французский Китайский Польский Румынский
Rovatok....
MMT